SMARCD1/BAF60A Antibody [H10L13]
Cat.No.: F5051
    Application: Reactivity:
    • F5051-wb
      Lane 1: SK-N-MC, Lane 2: Saos-2, Lane 3: PANC-1, Lane 4: NIH/3T3
    Usage Information
    Dilution
    1:1000
    Application
    WB, IP, ChIP
    Reactivity
    Human, Mouse, Rat, Monkey
    Source
    Rabbit Monoclonal Antibody
    Storage Buffer
    PBS, pH 7.2+50% Glycerol+0.05% BSA+0.01% NaN3
    Storage (from the date of receipt)
    -20°C (avoid freeze-thaw cycles), 2 years
    Predicted MW
    60 kDa
    Negative Control
    Experimental Methods
    WB
    Experimental Protocol:
    Sample preparation
    5. Remove a small volume of lysate to determine the protein concentration;
    Electrophoretic separation
    2. Power up 80V for 30 minutes. Then the power supply is adjusted (110 V~150 V), the Marker is observed, and the electrophoresis can be stopped when the indicator band of the predyed protein Marker where the protein is located is properly separated. (Note that the current should not be too large when electrophoresis, too large current (more than 150 mA) will cause the temperature to rise, affecting the result of running glue. If high currents cannot be avoided, an ice bath can be used to cool the bath.)
    Transfer membrane
    1. Take out the converter, soak the clip and consumables in the pre-cooled converter;
    2. Activate PVDF membrane with methanol for 1 min and rinse with transfer buffer;
    Recommended conditions for wet transfer: 200 mA, 120 min.
    Block
    1. After electrotransfer, wash the film with TBST at room temperature for 5 minutes;
    2. Incubate the film in the blocking solution for 1 hour at room temperature;
    3. Wash the film with TBST for 3 times, 5 minutes each time.
    Antibody incubation
    2. Wash the film with TBST 3 times, 5 minutes each time;
    4. After incubation, wash the film with TBST 3 times for 5 minutes each time.
    Antibody staining
    Datasheet & SDS
    Biological Description
    Specificity
    SMARCD1/BAF60A Antibody [H10L13] detects endogenous levels of total SMARCD1/BAF60A protein.
    Subcellular Location
    Nucleus
    Uniprot ID
    Q96GM5
    Clone
    H10L13
    Synonym(s)
    BRG1-associated factor 60A (BAF60A); SWI/SNF complex 60 kDa subunit; SMARCD1; BAF60A